Türkiye’de COVID-19: Sağlık Bakanı okulların açık kalacağını söyledi

tarafından
36
Türkiye’de COVID-19: Sağlık Bakanı okulların açık kalacağını söyledi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin COVID-19’a karşı alınan önlemler konusunda üst düzey bir organın bir üyesinin vakaların artmaya devam etmesi halinde okulların kapatılabileceğini önermesinin ardından yüz yüze eğitime son verilmesini reddetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Pazartesi günü yaptığı açıklamada, koronavirüs pandemisi arasında yeni bir kapanma raporlarının ardından okulları kapatmaya niyetleri olmadığını açıkladı.

Bakanlığın koronavirüs Bilimsel Danışma Kurulu üyesi Profesör Alper Şener, geçtiğimiz günlerde Demirören Haber Ajansı’na (DHA) yaptığı açıklamada, günlük vakaların 60.000’e sıçraması halinde Türkiye’nin okulları kapatmayı düşünebileceğini söyledi.

Koca, okulların kapanma ihtimali haberlerinin yanlış olduğunu ve kurulun böyle bir gündemi olmadığını tweetledi. Bakan, “Bilimsel Danışma Kurulu üyemizin aşının önemini vurgularken yaptığı açıklamalar yanlış yorumlanıyor” dedi.

Türkiye, sayıları 30.000’in üzerinde ve altında dalgalanan günlük vakalarda uzun süredir bir artışla karşı karşıya. Pazar günü, sayı haftalar sonra ilk kez 24.000’in altına düşerken, bir günde 201 kişi öldü.

Ülke için okullar yeniden açıldı yüz yüze eğitim vakası hala nispeten düşük iken. Yeniden açılış, sıkı bir sokağa çıkma yasağının ardından tüm sokağa çıkma yasaklarının ve diğer kısıtlamaların çoğunun kaldırıldığı normalleşme sürecinin başlamasından aylar sonra geldi. Okullar 2020’nin çoğu için kapalıyken, yetkililer ve uzmanlar yüz yüze eğitimde daha fazla gecikmenin uzun vadede çocukların gelişimine zarar vereceği konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Aşı programındaki artışa paralel olarak yüz yüze eğitime yeniden başlandı ve okullardaki öğretmenlerin ve diğer personelin çoğunluğuna aşı yapıldı. Çocuklar, yetişkinler için zorunlu olmayan aşıdan muaftır. Yine de, 12 ila 15 yaş arasındaki çocuklar, kronik bir hastalığı varsa, aşı için uygundur. Okullarda bildirilen vakalar nedeniyle yüz yüze eğitim bazen kesintiye uğramaktadır, ancak yetkililer tüm okulu kapatmak yerine vakaların bildirildiği sınıfı kapatmayı tercih etmektedir. Karantina süreleri sona erdikten sonra öğrenciler okula dönebilirler.

Şener, günlük vaka sayısı 25.000 ile 30.000 arasında dalgalanıyor gibi görünse de, yeni bir artış görülmesinin uzun sürmeyeceğini söyledi. “Maalesef aşı neredeyse durdu ve yolculuğumuzda geriye gidiyoruz” dedi ve özellikle üçüncü veya “güçlendirici” aşılarını yaptıran insan sayısında bir yavaşlama olduğunu belirtti.

Üçüncü dozlar, özellikle aktif olmayan aşı uygulananlar için şiddetle tavsiye edilir, uzmanların dediği gibi, çalışmalara dayanarak zamanla etkinliğini kaybederler.

Düşük sayıda üçüncü doz ile birlikte Türkiye, nüfus arasında aşı tereddüt riski ile karşı karşıyadır. Sosyal medyada kendine yer edinen aşı karşıtları, bu yaz her yaş için açıldığında ilerleme kaydeden ülkenin aşı programını tehlikeye atıyor. Şener’e göre, başlangıçta yaşlılar arasında bildirilen aşı tereddütü, gençler arasında daha yaygın.

Şener ve diğer uzmanlar, vakaların çoğunun, ölümcül enfeksiyona karşı daha uzun süre koruma sağlayan iki uygun doz yerine, aşılanmamış veya sadece bir doz olanlarda olduğuna dikkat çekiyor.

Sadece hızlı yayılan delta varyantı nedeniyle kötüleşen bu yeni enfeksiyon artışında faktörler değişiklik gösteriyor. Gençler veya 30 yaşın altındakiler, COVID-19 vakalarının yarısından fazlasını oluşturuyor. Artan hareketlilik ve zorunlu maskelerin ve sosyal mesafe kurallarının açıkça ihmal edilmesi bu yeni vaka dalgasına katkıda bulundu.

Uzmanlar, daha fazla insanın kapalı mekanlarda ve kalabalık yerlerde vakit geçirdiği sonbaharda yeni dalgalanmayı önceden tahmin etmişti. Nitekim ülke, vaka sayısındaki hızlı artışın ardından geçen sonbaharda sert kısıtlamaları yeniden getirmek zorunda kaldı.